Menu

Tabte igen 1-2 i SS

image Frederik og Nicki Antonsen
Per Myhrmann
30. maj 2025 kl. 21:24
Nedrykning undgås nok ikke, med mindre BSF taber deres 3 sidste kampe

Referat af SS-kampen Avedøre – Snekkersten – 1-2 (0-0).

 Endnu engang tabte Avedøre med 1-2 i Zebrafolden. Og endnu engang spillede holdet ok og kunne have fået mere ud af det. Men personlige fejl koster dyrt. Boldtabet ved det andet mål til Snekkersten burde ikke være sket. Men bagud 0-2 var det Avedøre, der blev det dominerende hold. Som bekendt er en 2-0 føring den farligste føring, og det kunne Snekkersten nok føle. Snekkesten var kort efter pausen kommet på 1-0 på et hovedstødsmål efter hjørnespark. Hurtigt efter det andet mål fik Martin Nordentoft lavet sit første mål i foråret på et oplæg fra Marc Rosenmejer. Flot mål.

I den sidste del af kampen faldt et rødt kort til Snekkersten, så Avedøre var i overtal; en kort tid 11 mod 9. Det førte til store chancer til Avedøre efter et flot pres. De største chancer tilfaldt Magnus Erik Tjørved, som Nicklas Antonsen fandt helt fri foran mål. Men hovedstødet kom ikke forbi målmanden. Og senere var det Nicklas Antonsen, som ikke fik rettet bolden af mod mål på en aflevering fra Magnus Erik Tjørved. Marc Rosenmejer og Martin Nordentoft havde flere gode forsøg mod mål, men heldet var ikke med Avedøre, som nok må spille i en række lavere i efteråret.

Holdet må få rettet op på opdækningen ved indlæg fra modstanderne. Det var i aftenens kamp en modstander, der var først på bolden ved alle indlæg. Bl.a. også på det første mål. Og Snekkersten havde en kæmpechance i 2. halvleg, hvor de kunne have øget føringen på endnu et hovedstødsmål. Der var ingen markering på den helt fri modstander!

 

Der var igen ikke så mange tilskuere! Jeg talte 60 tilskuere og 2 hunde. Hundene var Tulle, der snart bliver 1 år samt tæven Nuka Sternberg, som er blevet 13 år. Tilskuernes navne kan jeg næsten også nævne alle sammen, men det vil nok tage for lang tid.

Jeg ved, at jeg gentager mig selv. Men ideen med fredagskampe er ikke det rigtige, hvis der ikke er et arrangement for vore ungdomsmedlemmer i form af hoppeborg og lignende gøgl, hvis tilskuerne skal lokkes i Zebrafolden og spise deres aftensmad samtidig med at se fodbold. Det kan også være et arrangement med Spybrew, som også har været afholdt eller noget helt tredje. Ellers vil det være bedre igen at spille lørdag tidlig eftermiddag umiddelbart efter de yngste medlemmer har trænet og deres forældre er på anlægget og måske ser noget af førsteholdskampen. Så planen om at spille på kunst fredag aften fra 1. september bør revurderes, med mindre man ønsker at spille uden for mange tilskuere.

 

Næste kamp er lørdag den 7. juni kl. 13.30 på udebane mod BSF på Skovlunde Stadion.

Luk